Kalite Mercek

Uzun Pozlama (long expousure) ışığın az olduğu ortamlarda çekeceğimiz nesnenin fotoğrafta uyandırdığı hareket hissidir. Bunu yapabilmek için enstantane değerimizin düşük olması gerekmektedir. Enstantane, diyaframdan geçen ışığın sensör üzerinde ki kalması gereken süre demektir. Demek oluyor ki çekeceğimiz nesneyi sensör üzerinde minimum ortalama 1/15sn gibi bir süre ile pozlayarak bunu elde edebiliriz.

Uzun pozlama yaparken en önemli husus enstantane hızımızdır. Enstantane değerleri genellikle 1/8000sn- 30sn arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Bu süre aralığında 1/15 saniye değerini uzun pozlama başlangıcı olarak belirleyebiliriz. 1/15 saniyenin altında ki 1/10, 1/4, 1/2 , 1’’, 2’’, 4’’ …. 30’’ gibi her değer bize uzun pozlanmış fotoğraf etkisini verecektir.

30sn’nin daha da üzerinde bir enstantane değeri kullanmak istediğimiz zaman ise makinelerimizde bulunan Bulb moduna geçmemiz gerekmektedir. Bu mod artık makinesinin bir süre sınırı olmadan 30 saniyenin üzerine çıkabildiğimiz bir moddur. 1dk , 5dk, 10dk, 30dk gibi daha uzun enstantane sürelerini kullanabiliriz.

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır?

Uzun pozlama yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur fotoğraf makinemizi bir tripod veya benzeri bir ekipman üzerine sabit duracak şekilde yerleştirip uzun pozlama boyunca hiç hareket etmemesinin sağlamaktır. Bunu yaparken de çekeceğimi ortamın ışığına göre süreyi daha da uzatmak için diyafram değerini kısmak ve İSO değerini en düşük değere getirmek hem bize daha uzun bir pozlama süresi verecek hem de daha temiz grainsiz fotoğraflar elde etmemizi sağlayacaktır.

Yıldız yada samanyolu pozlaması yaparken gökyüzünde ki detayları almak adına makinemizin iso başarımına göre 800-1000 iso gibi değerleri kullanmak zorunda kalabiliriz. Bu bize 100 ISO’ya göre daha grenli bir sonuç verse de çekeceğimiz fotoğrafı RAW formatında çekim sonrasında bilgisayar başında bu istenmeyen durumu düzeltebiliyoruz.

Sizlere örnek bir çekim değerleri vermek gerekir ise. Akşam saatlerinde henüz güneş batmamışken uzun pozlama yapabilmek için öncelikle ortamın ışığını azaltmak adına diyafram değerini mümkün olduğu en kısık değere alabiliriz. F/22 iso değerimizi de 100 değerinde tutalım makinemiz bize 1/4sn gibi bir enstantane değeri verdiğini düşünürsek biz uzun pozlama gerçekleştirmiş oluruz. Ortamın ışığı iyice azaldıkça enstantane süremiz de uyuyacaktır.

 

 

 

"Çukurambar FOTO" / Fotografçılık && Kamera